Trnavský čierny kocúr

28.07.2013 11:19
Trnava - Čierny Kocúr

 

Trnava v roku 1238 získala ako prvá práva kráľovského slobodného mesta a je jedným z najstarších miest Slovenska. V Trnave je nesmierne veľa kostoľov a práve preto sa Trnave vraví Slovenský Rím. V daných časoch v Trnave existovala aj alchymistická dieľňa. Práve o tejto dielni bude dnešná povesť.

 

V 17.storočí boli tajomnými pracoviskami alchymistické laboratória s veľkým počtom zvaných krivule (sklenené laboratorné nádoby služiace k destilácii),v ktorých neustále niečo bublalo a varilo sa, kedže väčšina ľudí nemalo do laboratória prístup boli presvedčení že sa tam konajú seansy spojené s nečistými silami, ciele alchymistov premeniť kov na zlato či nájsť elixír večnej mladosti zbudzovali zvedavosť a stali sa námätom množstvom historiek aj v trnave žil v 17 stor. alchymista,ktorý bol veľmi váženým občanom lebo okrem alchýmie sa zaoberal maliarstvom, mal aj cirkevnú hodnosť.

V jeho laboratóriu dumal nad elixírom života a jeden mladík, ktorý často nazeral ponad plece majstra a pozoroval aké látky a extrakty mieša v krivuliach. Alchymista mu zdôrazňoval aby sa sám nepúšťal do žiadnych pokusov lebo to môže dopadnúť zle nedobre. Pomocník to prisľúbil, raz za však v laboratóriu ocitol o samote a zabudol na svoj sľub. Povedal si že aj on môže namiešať elixír života a hneď sa aj pustil do roboty, čosi si prečítal v alchymistovej knihe, čosi si zapamätal z jeho činností a čím si tekutinu v krivule ešte vylepšil, napokon si z hotového nápoja glgol a zvedavý čakal na účinky. Najskôr mu elixír chutil, no odrazu zistil že mu telo zarastá srsťou, nechty sa mu premieňajú na pazúry a on sa stále zmenšuje. Napokon sa premenil na čierneho kocúra, ktorý ušiel oknom na ulicu. Ak aj teraz v uličkách starého mesta, neďaleko hrubého kostola uvidíte osamelého čierneho kocúra z veľkou pravdepodobnosťou je to neposlušný alchymistov pomocník.

© 2010 Všetky práva vyhradené.

Tvorba webu zdarmaWebnode